avustralya ankara büyükelçiliği

Avustralya Büyükelçiliği Ankara

Avustralya Büyükelçiliği Ankara’nın Gaziosmanpaşa mevkisinde yer almaktadır. Uğur Mumcu Caddesi üzerinde bulunan resmi kurum, MNG binasında hizmet vermektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşayan Avustralya vatandaşları büyükelçilik vasıtası ile çeşitli işlemlerini yaptırabilmektedir. Bunun dışında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları veyahut da yabancı uyruklu vatandaşlar Avustralya Büyükelçiliği Ankara aracılığı ile Avustralya’ya seyahat edebilmek amacı ile talepte bulunabilmektedirler.

03.02.2014 tarihinden bu yana Avustralya Devleti tarafından görevlendirilen James Martin Larsen Büyükelçi olarak Avustralya Büyükelçiliği’nde görev yapmaktadır. Yürütülen görevler de tamamen Türkiye Cumhuriyeti nezdinde gerçekleştirilmektedir. Avustralya Büyükelçiliği’nde danışman olarak görev yapan Warren Charles Crighton, Daniel Joseph Emery, Lorraine Hitch adlı kişiler de uzun sürelerdir büyükelçilikte aktif olarak hizmet vermektedir. Büyükelçiliğin bünyesinde yer alan ve diplomatik yetkiye sahip olan James Robert Burns da savunma ateşesi olarak görev yapmaktadır.

Avustralya Büyükelçiliği’nin genel amacı, Türkiye Cumhuriyeti ile Avustralya Devleti’nin arasındaki ilişkileri geliştirmektir. Ticari çalışmaları arttırarak, iki ülkenin yönetimi birbirine yakınlaştırmaya çalışan Avustralya Büyükelçiliği Ankara, Avustralya hükümetini Türkiye Cumhuriyeti’nde temsil eden en yetkili ve tam teşekküllü kurumdur.

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Hakkında

Avustralya Büyükelçiliği Ankara hafta içi her gün aktif olarak Avustralya vatandaşlarına ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet vermektedir. Saat 08:30 ile 17:00 arasında açık olan büyükelçilik üzerinden çeşitli işlemler yapılabilmektedir. Fakat mesai saatleri bazı bölümlere ayrılarak, oluşan taleplere daha kısa süreler içerisinde cevap verilmeye çalışılmıştır.

Ankara Büyükelçiliği vize bölümü hafta içi her gün saat 09:00 ile 11:30 arasında hizmet vermektedir. Bu saatler içerisinde vize başvuruları gerçekleştirilmektedir. Başvurunun haricinde randevu almak için de yalnızca Pazartesi ve Perşembe günleri saat 08:30 ve 12:00 arasında işlem yapılabilmektedir. Verilen hizmetlerin tamamı Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için geçerlidir. Fakat Avustralya Büyükelçiliği  Ankara tarafından yalnızca Avustralya vatandaşlarına da hizmet süresi ayrılmıştır. Pazartesi ve Cuma günleri boyunca saat 08:30 ile 16:45 arasında Avustralya vatandaşları her türlü vize ve evrak işlemlerini Büyükelçilik vasıtasıyla gerçekleştirebilmektedirler.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan büyükelçiliğe oldukça kısa süreler içerisinde erişim sağlanabilmektedir. Havalimanının büyükelçiliğe uzaklığı 30 kilometredir. Trafik yoğun olmadığı zamanlarda yaklaşık olarak 40 dakikada bölgeye erişim sağlanabilmektedir. Yolculuk eğer taksi ile yapılırsa 90 TL karşılığında Avustralya Büyükelçiliği’ne ulaşılabilmektedir.

Avustralya Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Çoğu büyükelçilik yalnızca Ankara ve çevresinde ikamet eden vatandaşların taleplerine cevap vermektedir. Fakat Avustralya Büyükelçiliği Ankara vasıtası ile tüm Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının işlemleri kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Farklı bölgelerde ikamet eden kişiler, yapacakları vize başvurularını direkt olarak Avustralya Büyükelçiliği’ne yönlendirebilmektedirler.

Büyükelçiliğe yapılacak vize müracaatları bireysel olarak yapılmamaktadır. Bu nedenle yetkili olan Vize Hizmet Merkezleri ve seyahat acenteleri aracılığı ile işlem yapılabilmektedir. Dolayısıyla aracı kurumlar ile başvuru gerçekleştirilip, onaylanmak için Avustralya Büyükelçiliği’ne gönderim sağlanabilmektedir. Büyükelçilik sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına hizmet vermekle kalmayıp, Azerbaycan ve Gürcistan vatandaşlarına da hizmet vermektedir. Avustralya’ya seyahat etmek amacı ile vize başvurusunda bulunan bahsi geçen ülke vatandaşları Avustralya Büyükelçiliği vasıtası ile her türlü işlemi kolaylıkla gerçekleştirebilmektedirler.

Avustralya Büyükelçiliği Ankara aracılığı ile ticari vize, aile ziyareti vizesi, çalışma vizesi, turistik vize, transit vize gibi çeşitli vizelere başvuru yapılabilmektedir. Bu sayede farklı amaçlar doğrultusunda ülkeye seyahat edilecek olunsa da büyükelçilik ve Türkiye geneline yayılmış olan konsolosluklar aracılığı ile vize talebinde bulunulabilir.

Avustralya Büyükelçilik Ankara iletişim

 

Avustralya Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Sadece Avustralya için değil, her ülkeye seyahat edecek olan kişilerin vize alabilmesi için Vize Başvuru Formu’nu doldurmaları gerekmektedir. Bu nedenle Avustralya’ya gidecek olan kişilerin de iki ülke arasında vize muafiyeti olmadığı için vize başvurusu yapmaları, bunun için de Vize Başvuru Formu’nu doldurmalıdırlar.

Avustralya Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu, genel amaç olarak kişinin tanınması için kullanılmaktadır. Online sistemler üzerinden doldurulan form içerisinde çok sayıda kişisel ve genel sorular yer almaktadır. Ayrıca ‘Gerekli’ ve ‘İsteğe Bağlı’ olarak 2 farklı soru çeşidi bulunmaktadır. İsteğe bağlı ibaresi bulunan soruların cevaplanmasında herhangi bir zorunluluk bulunmamaktadır. Fakat ‘Gerekli’ ibaresinin bulunduğu soruların tamamının eksiksiz olarak cevaplanması gerekmektedir.

Form içerisinde yer alan soruların tamamı İngilizce olarak cevaplandırılmalıdır. Avustralya Büyükelçiliği Ankara tarafından İngilizce hazırlanmayan formlar kabul edilmemektedir, sistem tarafından da onaylanmamaktadır. Bu nedenle Vize Başvuru Formu’nu dolduran kişilerin tüm sorulara İngilizce olarak cevap vermesi gerekmektedir. Türkçe karakter kullanmak kesinlikle yasaktır.

Formun doldurulmasının ardından en alt kısımda formun imzalanması talep edilmektedir. Online sistem üzerinden orijinal imza atılamayacağı için, elektronik imza atılmaktadır. Bu nedenle altta yazan kutucuk işaretlenerek, Vize Başvuru Formu imzalanabilmektedir. Bu sayede kişi vermiş olduğu bilgilerin tamamının doğru olduğunu taahhüt etmektedir. Bu nedenle verilen bilgilerin her birinin doğru ve gerçekçi olması gerekmektedir. Bilgilerin yanlış olması halinde, kişi yanlış beyanda bulunmaktan dolayı sorumlu tutulabilmekte ve suçlanabilmektedir. Bu ve buna benzer durumların herhangi birinin yaşanmaması için tüm bilgilerin doğru ve gerçeğe uygun olması gerekmektedir.

Avustralya Vize Ücretleri

Avustralya’ya gidecek olan kişiler, vize başvurusu yapmadan önce vize ücretini konsolosluğun hesabına yatırmalıdırlar. Eğer ücret yatırılmaz ise Vize Başvuru Formu doldurulamayacağı için, ücretin ilk aşamada yatırılması gerekmektedir. Yatırım işlemi internet sitesi üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Fakat bazı başvuru sahiplerinin internet üzerinden kart kullanmayı istememesi halinde banka aracılığı ile havale yapılabilmektedir. Her türlü yatırım işleminin yapılmasının ardından dekont alınmalıdır. Randevu tarihinde istenen belgelerin arasına koyulması gereken dekont, oldukça büyük önem arz etmektedir. Dekontun olmaması halinde başvuru yapacak olan kişi yatırım yapmamış kabul edilmektedir.

Avustralya’ya gidecek olan kişilerin seyahat amaçlarına uygun bir şekilde vize başvurusu yapmaları gerekmektedir. Yapılan başvuru sonrasında vize onaylanırsa eğer, kişi Avustralya’ya gittiğinde belirtmiş olduğu şekilde konaklama gerçekleştirmelidir. Eğer belirtilen şekilde bir süreç geçirilmez ise kişi vize kurallarının ihlal edilmesinden sorumlu tutulabilmektedir. Bu nedenle plana uygun bir şekilde vize başvurusu oluşturulmalıdır.

Yapılan vize müracaatları bazı durumlarda Avustralya Büyükelçiliği Ankara tarafından direkt olarak iptal edilebilmektedir. Başvuruların reddedilmesi, genel olarak büyük ve gerekçeli sebepleri bağlıdır. Kişinin fazlasıyla büyük önem arz eden belgeyi hazırlamamış olması, İngilizce tercüme isteniyorken Türkçe yazılı belgelerin teslim edilmesi, kişinin randevu gününde belirtilen yetkili acentede olmaması gibi kusurların tamamı başvuruların reddedilmesine sebep olmaktadır.

Başvuruların reddedilmesi halinde Avustralya Büyükelçiliği Ankara tarafından yatırılan vize ücretleri iade edilmemektedir. Bu nedenle kişi eğer hala Avustralya’ya seyahat etmek istiyor ise tekrardan başvuru yapmak zorundadır. Başvurunun yapılabilmesi için de kişinin tekrardan vize tutarını aynı şekilde konsolosluğun banka hesabına yatırması gerekmektedir. Tutarın yatırılması ile dekont alınarak, tekrardan aynı işlemler yapılmaya başlanmalıdır. Konsolosluk ve Büyükelçilik yatırılan tutarı tekrardan başvuru sahibine iade etmek ile yükümlü değildir. Bu nedenle başvuru sahipleri ücreti iade alamadığında herhangi bir şekilde şikayette bulunamamaktadır.

Otobüs ile Ulaşım

Ego 135 Oran Sitesi – Ulus
Ego 112 Kızılay – Gaziosmanpaşa
Ego 413 Altınpark – Çankaya
Ego 113 Opera – Birlik Mahallesi
Ego 413 Altınpark – Çankaya
Ego 115 Opera – Birlik Mahallesi
Ego 408 Güneşevler – Hasköy – S.Lojmanları
Ego 188 Oran Sitesi – Keçiören
Ego 388 Opera – Yukarı Ayrancı – Küçükesat
Ego 318 Bağcılar – Ulus
Ego 160 Opera – Kızılay – Esat Caddesi, Seyranbağları

Avustralya Büyükelçiliği Ankara S.S.S

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Adresi Nedir?

Avustralya Ankara Büyükelçiliği Adresi: Uğur Mumcu Caddesi, MNG Binası, No:88 Kat:7 06700 Gaziosmanpaşa / ANKARA

Konsolosluk Bölümü Adres ve İletişim

Adres: Atatürk Bulvarı 110 Kavaklıdere, 06100 Ankara

E- Posta: info-ankara@dfat.gov.au

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Telefon Numarası Nedir?

Telefon: +90 (312) 459 95 00
Fax: +90 (312) 446 48 27

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Görev Bölgesindeki İller Hangileridir?

Avustralya Ankara Büyükelçiliği Görev Alanı

Afyon, Ankara, Aksaray, Amasya, Ağrı, Antalya, Ardahan, Bartın, Bayburt, Burdur, Çankırı, Çorum, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Giresun, Denizli, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinde ikamet ediyorsanız, Avusturalya vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için Avusturalya Ankara Büyükelçiliği’ne başvuru yapmanız gerekecektir.

Avustralya Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri Nedir?

Avustralya Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Avustralya Büyükelçiliği Ankara 
Pazartesi-Cuma: 08:30 – 17:00

Avustralya Ankara Büyükelçilik sitesi

Avustralya vize başvuru formu