avustralya vize başvuru formu

Avustralya Vize Başvuru Formu

Avustralya Milletler Topluluğu, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından ülkeye girişte vize talep etmektedir. Ziyaretçilerin gezilerinin türlerine göre farklı vize formları bulunmaktadır. Turistik ziyaret amaçlı vize, ticari vizeleri, eğitim vizeleri, sağlık vizesi ve diğer vize türleri Avustralya Konsolosluğu tarafından verilmektedir. Tüm vize başvurularında Avustralya vize başvuru formu doldurulması gerekmektedir. Yapılacak ziyaretin amacına göre formlarda yer alan bilgilerin içeriği ve kapsamı da farklılık göstermektedir.

Avustralya vize başvuruları Online veya bizzat konsolosluğa gerçekleştirilebilmektedir. Konsolosluk Online başvurulara öncelik vermekte ve başvuru randevularını öne almaktadır. Avustralya vize başvuru formu konsolosluktan temin edilebileceği gibi, Online erişime de ziyaretin niteliğine göre çeşitli formlarda bulunmaktadır.

Avustralya Vize Başvuru Formu Hakkında Bilgiler

Avustralya vize başvurusu ile ilgili form İngilizce dilinde düzenlenmiştir. Yabancı dil konusunda sıkıntı yaşayan vatandaşların profesyonel yardım alarak formları doğru bir şekilde doldurmaları vize başvurularının kabul edilmesi açısından önem taşımaktadır.

Avustralya vize başvuru formu detayları

– Kişisel Bilgiler ve Fotoğraf:

Vize başvuru formunun ilk kısmında vize başvurusunda bulunacak kişilerden kişisel bilgiler talep edilmektedir. Öncelikli olarak vize başvurusunda bulunacak kişinin kimliğinin açıkça göründüğü biometrik bir fotoğraf başvuru formunda yer almalıdır. Fotoğrafta tüm baş hatları açıkça görülmeli, eğer gözlük takılıyorsa gözlük camlarında parlama olmamalı, fon rengi beyaz olmalıdır.

Bu alanda kişinin ad, soyad, doğum tarihi ve yeri, pasaport bilgileri ve geçerlilik süresi ve başvuru sahibinin medeni durumu doğru bir şekilde girilmelidir. Bu bilgilerin dışında formun bu alanında başvuru sahibinden daha önce Avustralya’ya bir ziyaret yapıp yapmadığı sorulmaktadır. İlgili kutucuklar doğru bilgilerle doldurularak Avustralya vize başvuru formu doldurulmalıdır. Eğer daha önce bir ziyaret gerçekleşmemiş ise ilgili kutucuk işaretlenerek, sorunun yanında belirtilen alana geçilmelidir.

– Aile Ziyaretleri Bilgileri:

Formun ikinci kısmında aile ziyaretleri ile ilgili sorular bulunmaktadır. Avustralya’da herhangi bir aile üyesi bulunan kişilerin bu alanı doldurması zorunludur. Aile üyelerinin isimleri, adres ve telefon bilgileri ve akrabalık derecelerinin yazılması gerekmektedir. Eğer Avustralya’da akrabalık ilişkisi dışında bir tanıdığınız bulunuyorsa bir sonraki alanda bu kişilerle ilişki seviyeniz, kişisel bilgileri, Avustralya’da ki iletişim ve adres bilgileri doldurulmalıdır. Aile veya arkadaşınız bulunmuyorsa her iki alanda da üst kısımda bulunan Hayır seçeneği işaretlenerek bir sonraki aşamaya geçilmesi gerekmektedir.

Ziyaret sırasında Avustralya’da bulunan herhangi bir arkadaşınız veya tanıdığınız ile iletişime geçip geçemeyeceğiniz sorulmaktadır. Bu bilgiler Avustralya ziyaretiniz sırasında herhangi olumsuz bir durumla karşılaştığınızda yardım edebilecek kişilere ulaşılması açısından önem taşımaktadır. Başvuru sahibinin çocukları varsa çocuklarının bilgilerini formdaki ilgili alanlara doldurmalıdır. Eğer ziyaretler çocuklar ile birlikte gerçekleştirilecek ise ilgili alanda belirtilmeli, çocukların kimlik ve pasaport bilgileri sunulmalıdır.

– Avustralya Ziyaret Detayları:

Formun bu aşamasında Avustralya ziyareti ile ilgili detaylar sorulmaktadır. Avustralya’ya yapılacak ziyaret sırasında Çevre ülkelere herhangi bir ziyaret yapılıp yapılmayacağı açıkça belirtilmelidir. Bir sonraki aşamada ziyareti gerçekleştirme sebebinin açıkça yazılması gereken alan bulunmaktadır. Vize başvurusunda bulunacak kişiler Avustralya ziyaretlerinin nedenlerini açık ve doğru bir şekilde bu alana yazmalıdır.

– Sağlık Bilgileri:

Vize başvurusunda bulunan kişilerden detaylı sağlık durumları hakkındaki bilgiler istenmektedir. Herhangi bir rahatsızlığı bulunan kişiler, bu alanda rahatsızlıklarını açık ve doğru bir şekilde yazmalıdır. Kullanılan ve ziyaret sahibinin yanında bulunduracağı ilaçlar da bu bölümde yazılmalı, daha önce Avustralya ziyareti sırasında herhangi bir sağlık sorunu yaşandıysa bu bölümde ilgili alanda belirtilmelidir. Avustralya ziyareti için yapılan özel sağlık sigortası da ilgili alana işaretlenerek, başvuru belgeleri arasında bulunması gereken dökümanlar arasında bulunmaktadır.

– Karakter Bilgileri:

Vize başvurusunda bulunan kişiler bu alanda kendileri ile ilgili sorulan sorulara doğru cevaplar vererek ilgili kutucukları işaretlemelidirler. Bu bilgiler genellikle güvenlik ve suç unsurlarını kapsamaktadır. Vize başvurularının kabul edilmesi adına bu alanda kesinlikle doğru cevaplar verilmeli, daha önceden herhangi bir suç işlenmiş veya önceki Avustralya ziyaretlerinde adli bir olay yaşanmışsa, mutlaka belirtilmesi gerekmektedir. İlgili alanda yaşanan suç olaylarının detaylı bir şekilde yazılabilmesi için bir alanda bulunmaktadır.

– İş Bilgileri ve Gelir Bilgileri:

Vize başvurusunda bulunacak kişilerin detaylı iş durumlarını ve bilgilerini bu alana girmesi zorunludur. İstenilen bilgiler kişilerin işveren veya işçi durumunda mı çalıştığı, iş yeri adresi ve telefon bilgileri, emekli mi yoksa öğrenci mi olunduğu ve diğer bilgiler açık bir şekilde yazılmalıdır. Formun bu alanında aynı zamanda başvuru sahibinden ziyareti süresince harcamalarını nasıl karşılayacağına dair finansman bilgileri istenmektedir.

Konsolosluğa sunulacak mali göstergelerin doğruluğunu teyit edecek bilgilerin bu alana yazılması zorunludur. Aylık gelir durumu, kişilerin ziyaretlerine ayırdığı nakit bütçesi, ziyaret sahibine ait taşınır ve taşınmaz mallar açıkça belirtilmeli, Avustralya vize başvuru formu ile beraber yazılanları kanıtlayan belgeler sunulmalıdır. Eğer ziyaret masraflarınızı bir başkası karşılayacak ise bu alanda size referans olacak kişilerin kimlik ve adres bilgilerini, sizinle ilişki durumlarını ve ziyaret sırasında nasıl ve kadarlık bir destek vereceklerini yazmalıdırlar.

– Önceki Ziyaretlere İlişkin Bilgiler:

Formun bu kısmında vize başvurusunda bulunan kişilerden daha önceki ziyaretleriyle ilgili sorular bulunmaktadır. Daha önceki ziyaretlerinizde vize süresinden fazla kalınıp kalınmadığı ve vize başvurusunda bulunan kişinin eğer önceden başvuru yapmış ve başvurusu kabul edilmemiş ise hangi gerekçeler ile vize başvurusunun kabul edilmediği sorulmaktadır. Bu alanda yazılan bilgilerin doğruluğu çok önemli olup, konsolosluk yetkilileri tarafından kontrol edildiği unutulmadan açıklamalar yazılmalıdır.

Vize başvuru formunda bu temel bilgiler girildikten sonra bir sonraki alanda başvuru sahibinin form doldurma sırasında herhangi bir yardım alıp almadığı sorulmaktadır. Eğer vize başvurusunda bulunan kişi bir acente veya üçüncü kişilerden form doldurma sırasında yardım almış ise bu alanda doldurma işlemi yapmalıdır. Yarım eden kişinin kişisel bilgileri, çalışma saatleri, iletişim ve adres bilgilerinin girilmesi gerekmektedir.

Hangi kaynaktan yardım alındığı ise formun yan tarafında bulunan alanda ayrıca belirtilen seçeneklere uygun olarak işaretlenerek bu alan tamamlanmalıdır. Tüm bu ilgili alanlar doldurulduktan sonra vize başvuru ücretinin ödemeleri hakkında detaylar bulunmaktadır. Ödemeler kredi kartı ile olacaksa kart bilgileri de belirtilen alanda doğru bir şekilde doldurulmalıdır.

İlgili bilgiler girildikten sonra formun son kısmında vize başvurusu sırasında istenilen belgelerden hangilerinin mevcut olup olmadığına dair çeşitli sorular bulunmaktadır. Başvuru sahibi sahip olduğu belgeleri ilgili kutucuklara işaretlemeli, eğer eksik bir belgesi bulunuyor ise bunu açıkça belirtmelidir. Bu bilgilerden sonra formun en altında bulunan imza alanına başvuru sahibi kişisel imzasını ve günün tarihini atarak Avustralya vize başvuru formu doldurma işlemi tamamlandıktan sonra belgelerle birlikte konsolosluğa teslim edebilir.

Vize görüşmeleri ve belgelerin kontrolü sırasında başvuru sahiplerinden belirtilen belgelerin dışında ek belgeler de talep edilebilmektedir. Başvuru sahipleri istendiği takdirde bu belgeleri temin ederek konsolosluğa acente aracılığı veya bizzat giderek teslim etmelidir. Vize başvuruları talep edilen vize türü ve kişilerin sunduğu bilgiler ışığında ortalama 10 gün içerisinde verilmektedir. İstisnai durumlarda vize çıkma süresi uzamakta olup, eksik belge ve yanlış bilgilerin konsolosluk tarafından tespitinde vize reddi yapılmaktadır.

Avustralya Vize Başvuru Formu S.S.S

Avustralya’ya vize başvurusu nasıl yapılır?

Avustralya vize başvurusu işlemi, Avustralya Büyükelçiliği resmi web sitesindeki online başvuru sistemi sayfası üzerinden başvuru yapılarak, elektronik sistem aracılığıyla Avustralya Vize Ofisi müracaatı resmi kayıt altına almış olur.

Avustralya Vize Ücreti Ne Kadar?

Avustralya vize ücreti ne kadar?

Avustralya vize ücreti 2022 yılında aşağıda belirtilmiştir:

Turistik vize: 140 AUD. Ticari vize: 140 AUD. Aile ziyareti vizesi: 140 AUD.

Avustralya büyükelçilik sayfası

Avustralya vize işlemleri hakkında bilgi