avustralya vizesi nasıl alınır

Avustralya Vizesi Hakkında Bilgiler

Avustralya vizesi 2018 yılında online başvuru ile gerçekleştirilmektedir. Seyahat amacıyla doğru orantılı olarak vize türü belirlendikten sonra vize başvuru sahibi durumuna uygun evrakları hazırlayarak başvurusunu gerçekleştirmektedir. Duruma uygundan kasıt; mesleki veya sosyal durumunuza göre evrakların hazırlanması gerektiğidir.

Avustralya T.C. Bordo pasaport sahiplerinden vize talep etmekte olup diğer pasaport türlerinde 90 güne kadar vize muafiyeti tanımaktadır. Türkiye’deki Avustralya Konsolosluğu ayrıca Gürcistan ve Azerbaycan vatandaşlarının başvurularını kabul etmektedir.

Online başvuru formu ile gerçekleşen Avustralya vize başvurusunda ayrıca vize türüne uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklar da online başvuru formu doldurulduktan taranarak sisteme yüklenebilmektedir. Vize harç ücretinin ve diğer işlem ücretleri de online şekilde yapılmaktadır.  İşlemler online yapılmakla birlikte Avustralya Konsolosluğu vize departmanı başvuruları randevu ile kabul edilmektedir. Başvuru online yoldan veya normal vize prosedürü ile yapıldığında (evrakların çıktılarını alınarak dosya halinde konsolosluğa teslimi durumunda) Konsoloslukta parmak izi verme işleminin yapılması gerekmektedir. Başvuru üçüncü şahıs veya kurumlar tarafından yapılsa dahi başvuru sahibinin vize randevusuna şahsen gelerek parmak izini ibraz etmesi zorunludur.

Avustralya vize işlemlerinde kullanacağınız pasaportunuzun seyahat sonrasında vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Pasaport bilgilerinizin ve seyahatinize dair bilgilerin online vize başvuru formunda gerçeğe uygun olarak bildirilmesi gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu, ülkeye göç etmeyi amaçlayacak bir izlenim edindiği vize başvurularında ret kararı vermektedir. Eksik evrakla yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Evraklar Türkçe olarak kabul edilmekle birlikte vize yetkilisinin evrakların İngilizce tercümelerini talep etme hakkı vardır. Bu durumlarda başvuru sahibi ile doğrudan iletişime geçilmektedir.

Avustralya vizesi 2018 yılı işlemlerinde vize etiketi gerektirmemektedir. Başvuru işlemleri bittikten sonra iade gerektiren ücretler kurye ile adresinize gönderilir ve kurye bedelini vize başvuru sahibinin karşılaması talep edilir.

Avustralya Konsolosluğu vize evraklarında ülkeye geri dönüşünüzü garantileyen unsurları görmediği takdirde vize başvuru sahibinden ek evraklar talep edebilmektedir. Bu anlamda vize işlemlerinde evrak takibinin dikkatle yapılması gerekmektedir. Vize reddi alındığı durumda vize ücretlerinin geri ödemesi olmadığını önemle hatırlatırız. Avustralya vizesi 2018 başvurularında tek yetkili kurum Avustralya Ankara Büyükelçiliğidir. Yetkili başvuru merkezleri veya aracı kurumların vize sonucuna ve süresine karar verme yetkisi bulunmamaktadır.

Menü
Destek Hattı