Avustralya Vizesi Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Avustralya Vizesi Online Başvuru

Avustralya Vizesi Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Avustralya vize işlemlerinde Avustralya Konsoloslukları arasında bölge bulunmadığı için başvurunuzu ikamet bölgesine göre yapma şartı bulunmamaktadır, bu nedenle Avustralya vizesi online başvuru işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Başvuru online olmakla birlikte vize başvuru sahipleri Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu, Avustralya Ankara Büyükelçiliği veya Avustralya Çanakkale Konsolosluğundan randevu alarak parmak izi ibrazı yapmalıdırlar. Avustralya fahri konsoloslukları vize işlemi yapmamaktadır.

Avustralya vizesi online başvuru işlemi ile Avustralya vize formu internet ortamında doldurulabilmektedir. İngilizce olan formu doldurma işleminin dikkatle yapılması gerekir. Avustralya Konsolosluğu formda verdiğiniz bilgilerin seyahat amacınıza uygunluğunu denetleyerek ve vize başvurusu için gereken evraklarla uyumunu kontrol ederek vize başvuru sonucuna karar verecektir. Online form doldurmak başvuru için yeterli değildir ancak bilgilerin ibrazı ve ilgili Avustralya Konsolosluğundan randevu alımı açısından önemli bir aşamadır.

Avustralya online vize başvurusunda forma ek olarak hazırlanması gereken evrakların bilgisayar ortamında taranarak konsolosluğa gönderilmesi gerekmektedir. Ancak aynı evrakların orijinallerinin vize randevusunda ibrazı da zorunludur. Online form doldurulduktan sonra randevu tarihi alınmakta ve Avustralya vizesi konsolosluk harç bedeli de bu aşamada yapılmaktadır. Ödeme yapılmadan randevu alınamamaktadır.

Bu işlemlerden sonra Avustralya Konsolosluğu vize departmanı başvuru sahibine randevuya getirmesi gereken belgeleri e-posta yoluyla bildirir. Vize randevusunda gereken evrakların ibrazı ve parmak izi kaydı verilmektedir. Başka vize başvurularında verdiğinizi parmak izi kayıtlarının veya pasaport alma işlemi sırasında verdiğinizi parmak izi verisi Avustralya vize randevusunda geçerli kabul edilmemektedir. Parmak izi verildikten sonra ilgili Avustralya Konsolosluğundaki yoğunluğa göre vize sonucu 3-4 iş günü içinde olumlu ya da olumsuz olarak açıklanır ve vize sonucu mail olarak gönderilir. Online vize başvuru formunda vereceğiniz iletişim bilgilerinin bu nedenle güncel olmasına dikkat ediniz. PDF formatında e-mail olarak alacağınız vizenin renkli çıktısını alarak seyahat sonrası 6 ay geçerli pasaportunuzla birlikte Avustralya’ya giriş yapabilirsiniz.

Avustralya online vize başvuru sonucuna karar veren tek kuruluş Avustralya diplomatik misyonları olan Avustralya Konsolosluğu vize departmanıdır. Aracı kurum veya resmi başvuru merkezlerinin vize sonucuna dair açıklama yapma yetkisi bulunmamaktadır.

Avustralya online başvuru bilgisi

Avustralya Vizesi Online Başvuru Nasıl Yapılır? S.S.S

Avustralya vizesini nasıl alınır?

Avustralya vize kağıt başvurusu için atmanız gereken adımlar şunlardır:

En yakın Avustralya büyükelçiliğini/konsolosluğunu bulun.

Bir Avustralya ofisinde bir toplantı ayarlayın.

Gerekli belgeleri doğrulayın.

Başvuru formunu doldurun.

Başvuru ücretini ödeyin.

Vize başvurusunu gönderin.

Avustralya vizesi kaç günde çıkar?

Ortalama olarak, vize 5 gün içinde onaylanır. Vizeye acilen ihtiyacınız varsa, acil başvuru da yapabilirsiniz. Acil başvurular, vakaların %95’inde 60 dakika içinde onaylanır. Teslimat süreleri vize ücretinin ödenmesiyle birlikte başlar.

Avustralya Büyükelçilik İnternet Sitesi

Avustralya vize başvuru hakkında bilgi alın.