avustralya vizesi

Avustralya Vizesi

Avustralya Devleti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında herhangi bir vize muafiyetine yönelik antlaşma bulunmamaktadır. Bu nedenle Avustralya ve Türkiye vatandaşlarının iki ülke arasında seyahat edebilmek için vize almaları gerekmektedir. Avustralya vizesi için her iki ülkenin de konsoloslukları tarafından bazı evrakların eksiksiz olarak hazırlanması ve randevu tarihlerinde yetkili kurumlara ve acentelere teslim edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle konsolosluklarının resmi sitelerinde yer alan belgelerin her birinin belirtildiği şekilde hazırlanması ve tarih geldiğinde ibraz edilmesi gerekmektedir.

Avustralya’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları vize alabilmek için bir takım evrakları hazırlamak ile yükümlüdürler. Bazı durumlarda ülke genelinde görev yapan Avustralya Konsolosluklarında yoğunluk meydana geldiği için, başvuruların sonuçlanma süresi uzamaktadır. Bu nedenle konsolosluklar tarafından seyahat tarihinden 7 – 8 hafta önce vize başvurusunun yapılması tavsiye edilmektedir. Tavsiyelere uyulduğu takdirde süre fazlasıyla yeterli gelmekte ve seyahat tarihleri ile ilgili herhangi bir problem ortaya çıkmamaktadır.

Avustralya Vizesi Hakkında Detaylı Bilgiler

Avustralya Konsolosluğu, konsolosluk hizmetlerini detaylı bir şekilde verebilmek amacı ile vize başvurularının kabul edilme işlemlerini seyahat acentelerine devretmiştir. Türkiye genelinde yapılacak olan tüm vize tiplerinin başvuruları acenteler aracılığı ile onaylanabilmektedir. Fakat bazı durumlarda bu yetki seyahat acentelerinden alınabilmektedir.

Bazı durumlarda da yine benzer şekilde Avustralya Konsolosluğu tarafından acentelere ekstradan görevler verilebilmektedir. Bu tür durumlarda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları çeşitli işlemlerini bahsi geçen kurumlar vasıtası ile gerçekleştirebilmektedirler. Eğer kurumlara yetki verilmez ise, direkt olarak Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu’na ve Avustralya Ankara Büyükelçiliği’ne vize müracaatı yapılabilmektedir.

Avustralya vizesi için yapılacak olan vize başvurularında ilk olarak konsolosluk tarafından hazırlanan Vize Başvuru Formu’nun doldurulması gerekmektedir. Form içerisinde farklı amaçlara yönelik olarak hazırlanan sorular olduğu için, bahsi geçen form oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu nedenle vize başvurusu yapacak olan her kişinin istisnasız bir şekilde formu doldurması gerekmektedir.

Avustralya vizesi için doldurulması gereken formda genellikle İngilizce dili kullanılmaktadır. Ekstradan bir değişiklik yapılmaz ise, her başvuru sahibinin belirtilen dili kullanması gerekmektedir. Farklı diller zaman zaman kullanılabilir hale getirilmesine rağmen, Türkçe ile başvuru yapılamamaktadır. Bu nedenle başvuru yapacak olan kişilerin dil konusunda dikkatli ve özenli davranması tavsiye edilmektedir.

Avustralya Vize Tipleri

Avustralya’ya farklı amaçlar doğrultusunda gidecek olan kişiler, kendi seyahat sebeplerine göre vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Yapılan Avustralya vizesi başvurularının her birinde birbirinden farklı evrakların isteniyor olsa da, çoğu evrak birbiri ile büyük benzerlikler göstermektedir. Bu nedenle gerekli evraklar kısmında yer alan her belgenin belirtilen şekilde hazırlanması ve randevu tarihi geldiğinde yetkiliye teslim edilmesi gerekmektedir.

Avustralya turist vizesi, evlilik vizesi, çalışma ve tatil vizesi, transit geçiş vizesi, E-Ziyaretçi vizesi, iş ziyareti vizesi-, sponsorlu aile ziyareti vizesi, tıbbi tedavi amaçlı vize, çeşitli öğrenci vizeleri, gemici vizesi, Superyat mürettebat vizesi, eğlence sektöründe çalışma vizesi, resmi kurum ile ilgili geçici çalışma vizesi ve kısa süreli geçici çalışma vizesi Avustralya Konsolosluğu aracılığı ile alınabilmektedir. Talepte bulunulan Avustralya vizesi, gerekli koşulların tamamlanması halinde başvuru sahiplerine verilmektedir. Fakat bunun için ilk olarak başvuru sahiplerinin, randevuya kadar ve mülakat zamanına kadar belgeleri en iyi ve en doğru şekilde hazırlaması gerekmektedir.

Avustralya vizesi nasıl alınır

Avustralya Vizesi Gerekli Evraklar

Avustralya vizesi için başvuru yapan kişiler, belirli evrakları temin etmek ile yükümlüdürler. Konsolosluk tarafından belirtilen evrakların temin edilmemesi halinde yapılan vize müracaatları olumsuz şekilde sonuçlanmaktadır. Başvurunun tek seferde onaylanabilmesi için ve ekstradan vize ücreti ödememek için talep edilen her bilginin hazır hale getirilmesi gerekmektedir.

-Pasaport

Vize başvurusu yapmadan önce pasaport sahibi kişiler, pasaportun temdit tarihini kontrol etmelidirler. Seyahatin tamamlanmasının ve Türkiye Cumhuriyeti’ne giriş yapılmasının ardından pasaportun 6 ay kadar daha geçerli olması gerekmektedir. Daha az geçerlilik süresi olan pasaportlar Avustralya Konsolosluğu’nca kabul görmemektedir. Bu şartlara ek olarak, pasaport içerisinde de 2 sayfalık boş alanın bulunması gerekmektedir. Yıpranmış, deforme olmuş pasaportların da yenilenmesi gerekmektedir. Benzer şekilde, 10 yıldan daha uzun süreler boyunca kullanılan pasaport da konsolosluk tarafından kabul görmediği için yenilenmeli ve değiştirilmelidir.

-Fotoğraf

Avustralya vizesi için başvuru yapıldığında başvuru sahiplerinden 2 adet vesikalık fotoğraf talep edilmektedir. Fotoğrafların belirli özelliklere sahip olması gerektiği için, vesikalık fotoğraflar biometrik fotoğraf olarak adlandırılmaktadır. Çekilecek olan fotoğrafın arka fonunda beyaz veyahut da gri renkler kullanılmalıdır. Ayrıca fotoğraflar 3.5 cm x 4.5 cm boyutlarında olmalıdır. Son olarak da fotoğrafların her birinin güncel ve aynı olması gerekmektedir. Kıyafetlerin koyu renkte olması da Avustralya Konsolosluğu tarafından tavsiye edilmektedir. Ek olarak, çekim esnasında da yüzün net olarak gözükmesini engelleyen gözlük, şapka gibi aksesuarlar kullanılmamalıdır.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Kişi eğer Avustralya vizesi başvurusu yapacak ise, finansal durumuna ilişkin olarak hazırlanan belgeleri de Avustralya Konsolosluğu ile paylaşmak durumundadır. Bu belgelerden ilki, Banka Hesap Cüzdanı’dır. Hesabın hareketlerinin izlenebilmesi için istenen evrak, kişinin Avustralya sınırları içerisinde konaklama yapacağı süreler boyunca harcayacağı miktarı göstermektedir. Bu nedenle 3 aylık aktif banka hesap hareketleri çıkartılarak, randevu tarihinde yetkiliye teslim edilmelidir.

Başvuru yapacak olan kişilerin hesaplarında 3.000 TL ve üzerinde bakiye olmalıdır. Bakiyenin 3.000 TL’nin altında olması halinde Avustralya vizesi başvurusunun olumlu sonuçlanma ihtimali ortadan kalkmaktadır. Bu nedenle eğer seyahat edecek kişilerin maddi durumu el veriyor ise, seyahat boyunca harcanacak miktarın yüksek tutulması tavsiye edilmektedir.

Paranın tamamı harcanmayacak olsa bile, belgeler kontrol edilirken hesapta yüksek miktarda bakiye olması Avustralya Konsolosluğu için yeterli olmaktadır. Bunun haricinde bankanın İmza Sirküleri de konsolosluk tarafından istenmektedir. Hazırlanmış olan tüm belgelerin üzerinde ilgili bankanın imzasının ve kaşesinin olması gerekmektedir. Eğer belirtilen evraklar, belirtildiği şekilde hazırlanmaz ise Avustralya vizesi için yapılan başvuruların olumsuz şekilde sonuçlanma ihtimali artmaktadır.

Avustralya Vizesi Ek Evraklar

18 yaşın altında olan kişiler, Avustralya’ya seyahat etmek için vize başvurusunda bulunduğu takdirde Muvafakatname almaları gerekmektedir. Bu belge, kişinin anne ve babasından izin aldığını resmi olarak gösteren bir belgedir. Avustralya Konsolosluğu tarafından da onay görebilmesi için, noter tarafından tasdiklenmesi gerekmektedir. Noterce onaylanmamış olan belgeler, yapılan kontroller esnasında herhangi bir anlam ifade etmemektedir.

Bahsi geçen belgeye ek olarak, kişinin adli sicil kaydı ve sabıka kaydı da yine aynı şekilde Avustralya Konsolosluğu tarafından başvuru sahiplerinden istenmektedir. Bahsi geçen belge, savcılık ve emniyet müdürlüğü tarafından alınmalıdır. Aynı zamanda her ikisinin de imzalı ve kaşeli olması gerekmektedir. Belirtildiği şekilde hazırlanmamış olan belgeler de yine aynı şekilde belgeden onay alınma ihtimalini azaltmaktadır.

Vize tipinin çeşidine bağlı olmaksızın her vize başvurusunda başvuru sahiplerinin Vize Başvuru Formu doldurması gerekmektedir. Doldurulan form, İngilizce olarak ve büyük harf kullanılarak doldurulmalıdır. Avustralya online vize sistemi üzerinden doldurulabilen form, kişinin seyahat amacının detaylı olarak açıklanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle Avustralya Konsolosluğu tarafından bahsi geçen form büyük ölçüde önem arz etmektedir. Dolayısıyla kişi hangi vize tipine başvuru yapacak olursa olsun, bu belgeyi belirtilen şekilde doldurmak ile yükümlüdürler.

Avustralya Vizesi S.S.S

Avustralya’ya girmek için bir Covid testine ihtiyacım var mı?

Avustralya’ya seyahat etmeden önce negatif bir COVID-19 testi yaptırmanız gerekmez. Seyahat ettiğiniz havayolu veya yolcu gemisi operatörünün ve geçiş yaptığınız tüm ülkelerin gereksinimlerini karşıladığınızdan emin olmak sizin sorumluluğunuzdadır.

Avustralya turist vizesi için gerekli evraklar nelerdir?

Avustralya Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Pasaport.

Avustralya Vize Formu.

Ödenen Vize Ücreti.

Tek Kimlik Resmi.

Ulusal kimlik kartı.

Polis sertifikası.

Aile Sertifikaları.

Finansal Araçların Kanıtı.

Avustralya Ankara Büyükelçiliği

Avustralya vize başvuru