avustralya ticari vize

Avustralya Ticari Vize

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde yaşayan ve Avustralya’ya gidecek olan kişilerin, seyahat amaçları doğrultusunda vize almaları gerekmektedir. Tüm Türk vatandaşlarının bu uygulamaya tabii olması ile ülke genelinde her dönem binlerce kişi Avustralya’ya gitme amacı ile vize başvurusunda bulunmaktadır. Yapılan başvuruların tamamı Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avustralya Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilmektedir. Türkiye geneline yayılmış olan konsolosluklar aracılığı Avustralya ticari vize işlemi yapılmaktadır. Başvuruların değerlendirilmesi ve sonuca bağlanması tam teşekküllü resmi kurumlara aittir.

Avustralya Ticari Vize Hakkında

Avustralya’ya gidebilmek için Diplomatik Pasaport’a sahip olan kişilerin vize başvurusunda bulunmasına ihtiyaç duyulmamaktadır. Siyah renkli pasaporta sahip olan ve diplomatik çerçevede hizmet eden kişiler 90 gün boyunca Avustralya’da kalabilmektedirler. Fakat 90. günün dolduğu dönemde kişinin ülkeyi terk etmiş olması büyük bir şarttır. Diplomatik Pasaport sahiplerine geniş haklar tanındığı için, uzun sürelerin sonunda da bir takım yaptırımlar uygulanabilmektedir. Bu nedenle siyah pasaport sahibi olan kişilerin 90 gün sınırını geçmemeleri tavsiye edilmektedir.

Siyah pasaport haricinde geriye kalan gri, yeşil ve bordo pasaport sahiplerinin tamamının vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Yeşil pasaporta sahip olan kişiler Avrupa ülkelerinin büyük çoğunluğunu vizesiz bir şekilde gezebiliyor olsa da, Avustralya gibi ülkelere seyahat ederken vize alması gerekmektedir. Bu nedenle de Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu ve Avustralya Ankara Büyükelçiliği ile her türlü vize talebi gerçekleştirilmektedir.

Yapılan başvurular uzun bir değerlendirme sürecinden geçmektedir. Bu değerlendirme sürecini de hem olumlu hem de olumsuz yönde etkileyen en büyük detay, Büyükelçilik tarafından istenen evraklardır. Evrakların tam olması halinde yapılan Avustralya ticari vize gibi vizelerin başvurusunda herhangi bir problem ortaya çıkmamaktadır.

Avustralya Ticari vize nasıl alınır

Avustralya Ticari Vize Gerekli Evraklar

Avustralya’ya Türkiye Cumhuriyeti’nden seyahat eden kişiler, amaçlarına uygun olarak vize talebinde bulunmaktadırlar. Vizenin alınabilmesi için, kişinin vizede belirttiği şekilde konaklama gerçekleştirmesi gerekmektedir. Eğer kişi ailesini ziyaret için ülkeye gidiyor ise ailesi ile ilgili her türlü bilgiyi tam teşekküllü resmi konsolosluklar ile paylaşmalıdır. Aksi takdirde başvuru gerçekleştirilememektedir.

Bunun haricinde ticari amaç ile Avustralya’ya gidecek olan kişilerin de Avustralya ticari vize başvurusu bulunması gerekmektedir. Eğer kişi bir şirket aracılığı ile Avustralya’ya gidecek ise, şirkete ilişkin detaylı bilgiler de yine aynı şekilde konsolosluklar ile paylaşılmalıdır. Bu tür istenen evrakların tamamlanması ile ekstra bir problem çıkmaz ise yapılan başvurular genel olarak olumlu bir şekilde sonuçlanmaktadır. Bu sebeple, başvuru sahiplerinin evrak hazırlama sürecinde fazlasıyla dikkatli olması veyahut da bir vize danışmanlık şirketi ile çalışması gerekmektedir.

-Vize Başvuru Formu

Vize Başvuru Formu, Avustralya’ya gitmek için yapılan vize başvurusu süreci içerisinde doldurulmalıdır. Formun doldurulması ile birlikte Büyükelçilik tarafından başvuru sahibi tanınabilmektedir. Formun genel amacı kişinin tanınması ve seyahat amacının anlaşılması olduğu için, bu yönde bir uygulamanın eksiksiz olarak tamamlanması gerekmektedir. Form içerisinde yer alan çok sayıdaki sorununun tamamının İngilizce içerikli olarak doldurulması ve cevaplandırılması gerekmektedir. Sorulardan herhangi birine eksik veyahut da yanlış bilgi verilmesi halinde, kişi doğru bilgi verdiğini taahhüt ettiği için yanlış beyanda bulunmaktan dolayı suçlanabilmektedir. Bu tür istenmeyen olayların meydana gelmemesi için Vize Başvuru Formu’nu dolduran başvuru sahiplerinin kesinlikle gerçekçi ve doğru bilgi vermesi gerekmektedir.

-Pasaport

Avustralya’ya gidebilmek için yapılan Avustralya ticari vize başvurusunda pasaportun görünümüne fazlasıyla dikkat edilmektedir. Eğer başvuru sahibinin pasaportunda herhangi bir aşınma, soyulma veyahut da genel anlamda yıpranma var ise Avustralya Ankara Büyükelçiliği tarafından pasaport kabul edilmemektedir. Bu nedenle başvuru yapan kişilerin, başvurudan önce pasaportlarını yenilemesi gerekmektedir.

Pasaport görünüme ek olarak, başvuruda kullanılan pasaportların 10 seneden daha eski olmaması gerekmektedir. Daha eski olan pasaportların da yenilenmesi gerekmektedir. İçerisinde 2 boş sayfasının bulunması gerektiği gibi, Avustralya’dan dönüldüğü tarihten itibaren 6 ay kadar daha kişinin pasaportu geçerliliğini korumalıdır. Belirtilen kriterlere uygun olmayan pasaportlar kabul edilmeyeceği gibi, yapılan başvuruların reddedilmesine sebebiyet vermektedir.

-Biometrik Fotoğraf

Avustralya’ya giderken yapılan başvuruda başvuru sahiplerinden 2 adet biometrik fotoğraf istenmektedir. İstenen fotoğrafların ölçüsü 35 mm x 45 mm olmalıdır. Bu ölçülere uymayan fotoğraflar, Avustralya ticari vize başvurusunun iptal olmasına sebep olmaktadır. Bu nedenle başvuru sahiplerinin fotoğrafın çekimi esnasında herhangi bir aksesuarı yüzünde bulundurmamalıdır. Kadınlar için makyajın az olması şartı aransa da, hiç makyaj yapılmaması tavsiye edilmektedir. Tamamen mimiksiz ve hareketsiz bir şekilde poz vermek oldukça önemlidir. Bu kriterlerin tamamlanması halinde biometrik fotoğraflar onaylanmaktadır.

-Finansal Duruma İlişkin Belgeler

Başvuruda bulunacak olan kişilerden bahsi geçen belgeler istendiği gibi, ek olarak finansal ve mesleki belgeler de istenebilmektedir. Kişi Avustralya’ya eğer iş amacı ile gidiyor ise ticari vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. Avustralya sınırları içerisinde gerçekleşen kongrelere, toplantılara veyahut da fuarlara katılacak olan kişilerin bu vizeye tabii olmaları şartı koşulmuştur. Bu nedenle kısa süreli olarak ülkeye giriş yapacak olan kişilerin Avustralya ticari vize başvurusu yapması gerekmektedir.

Kişi Avustralya’ya eğer bir şirket aracılığı ile gidiyor ise, şirkete ait bilgilerin tamamını tam teşekkülü kurumlar ile paylaşması gerekmektedir. Aynı şekilde kişi bir çalışan ise, çalıştığı kurumla ilgili bilgileri tekrardan detaylı olarak paylaşmalıdır. Fakat kişi çalışmıyor veya öğrenci ise, sponsor bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Bu tür bilgilerin tamamlanması halinde, finansal ve mesleki belgeler hazırlanmış olmaktadır. Eğer bahsi geçen belgeler hazırlanmaz ise, büyükelçilik ve başkonsolosluk tarafından yapılan kontrollerde Avustralya ticari vize başvuruları direkt olarak iptal edilmektedir. Bu nedenle finansal duruma ilişkin belgelerin her birinin detaylı olarak hazırlanması ve imzalatılıp, kaşeletilmesi gerekmektedir.

Avustralya Vize Ücretleri

Avustralya’ya gidebilmek için yapılan vize başvurusunda ilk işlem, Avustralya ticari vize ücreti yatırılması aşamasıdır. Bu işlem Konsolosluk orijinal sitesinden kredi kartı ile yapılabilmektedir. Fakat kredi kartı ile işlem yapmak istemeyen kişiler kendi istekleri doğrultusunda bankalar aracılığı ile de havale yapabilmektedirler. Havale işleminin tamamlanması ile birlikte ödeme gerçekleşmektedir. Fakat ödeme sonrasında dekontun alınması ve randevu tarihine kadar saklanması gerekmektedir. Kişi eğer dekont olmadan evrakları hazır hale getirir ise, ücretin ödenmediğine dair şüphe uyandırmaktadır. Bu nedenle ilk işlemden, son işleme kadar dekontun saklanması gerekmektedir.

Avustralya ticari vize tipi, birçok vize tipinden daha kısa sürelidir. Bu nedenle kişi 1 haftalık vize alarak, ülkeye giriş ve çıkış yapmaktadır. Bu tür seyahatlerde süre kısa olduğu için, vize ücreti de düşük olmaktadır. Fakat çalışma vizesi gibi vizeler diğerlerine nazaran çok daha uzun süreli olduğu için, başvuru sürecinde istenen tutar da aynı oranda yüksektir. Bu ve buna benzer detayların tamamı Avustralya Ankara Büyükelçiliği ve Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu’nun orijinal web sitesinden öğrenilebilmektedir. Alınan bilgiler doğrultusunda Avustralya’ya iş amacı ile giden kişilerin gerekli evrakları tamamlaması ve vize tutarını konsolosluğun hesabına yatırması gerekmektedir.

Yapılan vize başvurusunun iptal edilmesi, kişinin tekrardan başvuru yapmasını gerektireceği için ekstradan maliyetler ortaya çıkabilmektedir. Bu tür maliyetler ile karşılaşmamak için, konsolosluklar tarafından istenen belgelerin her birinin detaylıca olarak hazırlanması ve kontrol edilmesi gerekmektedir.

Avustralya Ticari Vize S.S.S

Avustralya ticari vizesi kaç günde çıkar?

Avustralya vizeleri ortalama 5 günde onaylanır. Acil başvurular genellikle 60 dakika içinde onaylanır. Ancak göçmenlik makamları, seyahatiniz için rezervasyon yapmadan önce e-vizenize başvurmanızı tavsiye eder. Ülkeye girişinize izin verileceğinden ne kadar erken emin olursanız o kadar iyi.

Avustralya Ticari vize ile çalışabilir miyim?

İş vizeleri genellikle yalnızca iş veya kazanç getirici istihdam olarak kabul edilemeyen görevlere katılmalarına izin verirken, çalışma izinleri sahiplerine iş veya emek olarak kabul edilebilecek hizmetleri yerine getirme yeteneği verir.

Avustralya Büyükelçiliği İnternet sitesini ziyaret ediniz.

Avustralya vize işlemleri hakkında bilgi edininiz.