avustralya turistik vize

Avustralya Turistik Vize

Türkiye’den her sene çok sayıda ülkeye binlerce kişi seyahat etmektedir. Avustralya da bu ülkelerin ilk sıralarında gelmektedir. Bu nedenle Türkiye’den gerçekleştirilen yoğun seyahat akışının kontrol altına alınabilmesi amacı ile vize uygulaması başlamıştır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, Avustralya’ya gidecekleri zaman vize alarak, amaçlarına uygun bir şekilde vize tipi seçmelidirler. Bu sayede başvuru daha net bir şekilde yapılabileceği gibi, turistik ziyaret doğrultusunda gidildiğinde Avustralya turistik vize başvurularının olumlu sonuçlanma ihtimali de artmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti ile Avustralya arasında herhangi bir vize muafiyeti anlaşması olmadığı için, her kişinin vize alması gerekmektedir. Fakat vize almak ile yükümlü olan kişilerin arasında siyah pasaporta sahip olan kişiler yer almamaktadır. Diplomatik hizmet doğrultusunda verilen siyah pasaport, kişiye Avustralya sınırları içerisinde izinsiz ve vizesiz şekilde 90 gün boyunca konaklama imkanı sunmaktadır. Fakat 90 günlük konaklamanın, 180 günlük zaman dilimi içerisinde gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde vizesiz seyahat kurallarının ihlali gerçekleştirilmektedir. Bu durumların yaşanmaması için siyah pasaporta sahip olan kişinin, 90. güne yaklaşıldığında ülkeyi terk etmesi ve Türkiye Cumhuriyeti’ne dönmesi gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde Diplomatik Pasaport’tan farklı olarak 3 adet daha pasaport bulunmaktadır. Yeşil, Gri ve Bordo pasaporta sahip olan kişilerin Avustralya’ya gidebilmek için vize başvurusunda bulunmaları gerekmektedir. Yeşil pasaporta sahip olan kişiler Avrupa ülkelerinin tamamını gezebiliyor olsa da, Avustralya gibi ülkelere gidildiğinde vize alınması gerekmektedir. Bu nedenle kişi hangi sebep ile Avustralya’ya seyahat edecekse, buna uygun olarak vize talebinde bulunmalıdır.

Avustralya Turistik Vize Hakkında

Avustralya’da yaşayan akrabasını veyahut da ailesini ziyaret edecek olan kişilerin, aile ziyareti vizesi alması gerekmektedir. İş toplantısına katılım sağlamak için, kongrelere ve fuarlara katılım sağlamak için ticari vizeye başvuruda bulunmak gerekmektedir. Eğer herhangi bir adı koyulan iş ile gidilmiyor ve sadece Avustralya’da vakit geçilerek, gezilecek ise turistik vize alınmalıdır. Avustralya turistik vize sayesinde kişi maksimum 30 gün olmak üzere Avustralya’nın her bölgesinde rahatlıkla konaklama gerçekleştirebilmektedir.

Avustralya Ankara Büyükelçiliği tarafından onaylanan başvuru ile verilen vize, kişinin Avustralya’ya giriş yapmasını garanti altına almamaktadır. Alınan vize, sadece ülkeye girilmesine izin verilmesi anlamına gelmektedir. Kişi eğer ülkeye giriş esnasında geçtiği gümrük kapılarında şüphe uyandırıcı bir davranışta bulunursa veyahut da eksik belge ile yola çıkar ise, gümrük görevlileri tarafından kişinin ülkeye giriş yapması engellenebilmektedir. Bu sebeple, Avustralya’ya gidecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının belgelerini sürekli olarak yanlarında bulundurmaları tavsiye edilmektedir.

Gümrük kapılarında herhangi bir sıkıntının ortaya çıkması durumunda problemin ortadan kaldırılabilmesi için, Avustralya turistik vize başvurusu sürecinde kullanılan belgeler eksiksiz olarak kişinin yanında olmalıdır. Bu sayede ülkeye girişte ve çıkışta herhangi bir sorun çıkmamaktadır.

Avusturya turistik vize bilgileri

Avustralya Turistik Vize Başvurusu Gerekli Evraklar

Avustralya’ya seyahat edecek olan kişilerin Büyükelçilik tarafından talep edilen belgeleri hazırlaması gerekmektedir. Vize tipine göre değişiklik gösteriyor olmasıyla beraber, turistik vize başvurusunda bulunan kişi, bir takım belgeleri hazır hale getirmek ile yükümlüdür. Genellikle formların doldurulması ile başlayan süreç, istenen diğer evrakların kurumlar aracılığı ile edinilmesiyle devam etmektedir. Bahsi geçen başvuru süreci, içerisinde meşakkatli süreçleri de barındırdığı için, Avustralya turistik vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin yaklaşık olarak 8 hafta önceden işlemlerini gerçekleştirmeye başlaması tavsiye edilmektedir. Bu sayede evrakların hazırlanma süreci uzatılabildiği için, herhangi bir evrak problemi yaşama ihtimali de büyük ölçüde azalmaktadır.

-Pasaport

Avustralya turistik vize başvurusu yapacak olan kişilerin pasaportlarının 10 seneden daha eski sürelerdir kullanılıyor olmaması gerekmektedir. Buna ek olarak, pasaport üzerinde herhangi bir şekilde deforme olmuş ise, başvuru öncesinde pasaportun yenilenmesi gerekmektedir. Avustralya’dan yapılacak olan dönüş tarihinden sonra tam 6 ay kadar daha pasaportun geçerliliğinin olması gerekmektedir. Ek olarak, pasaport üzerine vize basılabilmesi için de pasaport içerisinde 2 adet boş sayfa bulunması gerekmektedir. Başvuru sürecinde pasaportun fotokopisi değil, aslı sunulmalıdır. Aksi takdirde Avustralya Ankara Büyükelçiliği tarafından talep edilen belgeler eksik olarak hazırlanmış olmaktadır.

-Fotoğraf

Avustralya Konsolosluğu tarafından belirtilen evraklar arasında biometrik fotoğraf da yer almaktadır. Seyahat edecek olan kişilerin 2 adet ve 3.5 cm x 4.5 cm özelliklerine sahip olan fotoğraflardan edinmesi gerekmektedir. Bu fotoğraflar çekilirken kişinin herhangi bir şekilde aksesuar kullanmaması gerekmektedir. Aksesuarın kullanılması ile yüzün görüntüsü az da olsa kapatılsa bile, yapılan Avustralya turistik vize direkt olarak iptal edilmektedir. Bu nedenle yüzün net olarak fotoğrafta görülebilmesi için başvuru sahibi tamamen mimiksiz ve kameraya dönük bir şekilde fotoğraf çektirmelidir. Bu aşamada suratta herhangi bir ifade olmaması fazlasıyla önemlidir.

-Avustralya Turistik Vize Başvuru Formu (Form 1419)

Her ülkede olduğu gibi, Avustralya’ya girecek olan kişilerin de Vize Başvuru Formu doldurması gerekmektedir. Bahsi geçen form, başvuru sürecinin başlatılmasındaki ilk evrak aşamasıdır. Daha önceki süreçte Avustralya Konsolosluğu’nun banka hesabına ücret yatırıldıktan sonra dekont alınmaktadır. Alınan dekontun herhangi bir şekilde kaybedilmemesi şarttır. Bunun sebebi, Vize Başvuru Formu içerisinde başvuru sahibinden bu dekontun istenmesidir. Bu nedenle dekont üzerindeki numara saklanmalıdır.

Vize Başvuru Formu içerisinde çok sayıda soru yer almaktadır. Soruların tamamının İngilizce olarak ve büyük harf kullanılarak doldurulması gerekmektedir. ‘Gerekli’ ibaresi bulunan soruların tamamına cevap verdikten sonra en alt kısımda yer alan imza bölümüne elektronik imza atılması gerekmektedir. Form içerisinde yer alan kutunun işaretlenmesi ile Avustralya turistik vize başvurusu yapan kişi imza atmış ve verdiği bilgilerin tamamının doğru olduğunu taahhüt etmektedir. Bu nedenle yanlış ve eksik bilgi verilmemelidir.

-Avustralya Turistik Vize Ek Belgeler

Avustralya’ya gidebilmek için alınan vizede bahsi geçen evraklardan farklı olarak bir takım belgeler daha istenebilmektedir. Kişinin finansal durumunu gösteren Banka Hesap Dökümü, mesleki durumunu gösteren Çalışma Belgesi gibi belgelerin tamamının süreç boyunca hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği’ni alınan randevuda getirmek ile yükümlü olan başvuru sahibi, Büyükelçilik ve Konsolosluk tarafından istenen ekstra belgeleri de temin etmek ile yükümlüdür. Bu nedenle Avustralya turistik vize başvurusunun yapılabilmesi ve olumlu şekilde sonuçlanabilmesi için başvuru sahiplerinin bahsi geçen tüm belgeleri, randevu tarihinde eksiksiz olarak yetkiliye teslim etmesi gerekmektedir.

Avustralya Turistik Vize Ücretleri

Avustralya’ya seyahat etmek için alınan vizenin ilk aşaması, vize ücretinin ödenmesidir. Başvuru sahipleri ister kredi kartlarından, ister de banka havalesi ile ödeme gerçekleştirebilmektedirler. Ödemenin yapılmasının ardından alınan dekontun randevu tarihine kadar saklanması gerekmektedir. Dekont olmadan Vize Başvuru Formu doldurulamamaktadır. Bu nedenle işlem numarası kesinlikle saklanmalıdır.

Avustralya Vize ücretleri bazı kriterlere bağlı olarak azalıp, artabilmektedir. Genel olarak vize ücretleri, vize tipine göre değişiklik göstermektedir. Avustralya turistik vize, aile ziyareti vizesi gibi vizeler diğer vize tiplerine nazaran daha kısa süreli olduğu için ücreti de doğal olarak daha düşüktür. Fakat uzun süreli konaklamalar gerçekleştirileceği zaman yapılan vize başvurularının ücretleri kısa süreli başvurulardan bir hayli yüksektir. Bu nedenle Avustralya’ya gitmek için vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin ilk olarak hangi amaç doğrultusunda ülkeye giriş yapacağını belirlemeleri ve buna göre başvuru gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Avustralya Turistik Vize S.S.S

 Avustralya turist vizesi veriyor mu?

Evet, varışta Vizeler için herhangi bir hüküm yoktur. Ülkeyi ziyaret etme nedeniniz ne olursa olsun, standart Avustralya Vizelerine önceden başvurmanız gerekir.

Turist vizesi ile Avustralya’da ne kadar kalabilirim?

Ziyaretçi vizesi, turizm veya iş amaçlı olarak Avustralya’yı ziyaret etmenize izin verir. Tüm milletlere açıktır. Genel olarak, üç aya kadar bir kalış süresi verilir, ancak belirli durumlarda 12 aya kadar verilebilir. Başvuru sahipleri başvurularını göndermek için bir ücret ödemek zorunda kalacaklar.

Avustralya Büyükelçiliği İnternet sitesi

Avustralya vize başvuru işlemleri