Avustralya Vizesi Online Başvuru

Avustralya Vizesi Online Başvuru

Avustralya Vizesi Online Başvuru Nasıl Yapılır?

Avustralya vize işlemlerinde Avustralya Konsoloslukları arasında bölge bulunmadığı için başvurunuzu ikamet bölgesine göre yapma şartı bulunmamaktadır, bu nedenle Avustralya vizesi online başvuru işlemleri kolayca yapılabilmektedir. Başvuru online olmakla birlikte vize başvuru sahipleri Avustralya İstanbul Başkonsolosluğu, Avustralya Ankara Büyükelçiliği veya Avustralya Çanakkale Konsolosluğundan randevu alarak parmak izi ibrazı yapmalıdırlar. Avustralya fahri konsoloslukları vize işlemi yapmamaktadır.

Avustralya vizesi online başvuru işlemi ile Avustralya vize formu internet ortamında doldurulabilmektedir. İngilizce olan formu doldurma işleminin dikkatle yapılması gerekir. Avustralya Konsolosluğu formda verdiğiniz bilgilerin seyahat amacınıza uygunluğunu denetleyerek ve vize başvurusu için gereken evraklarla uyumunu kontrol ederek vize başvuru sonucuna karar verecektir. Online form doldurmak başvuru için yeterli değildir ancak bilgilerin ibrazı ve ilgili Avustralya Konsolosluğundan randevu alımı açısından önemli bir aşamadır.

Avustralya online vize başvurusunda forma ek olarak hazırlanması gereken evrakların bilgisayar ortamında taranarak konsolosluğa gönderilmesi gerekmektedir. Ancak aynı evrakların orijinallerinin vize randevusunda ibrazı da zorunludur. Online form doldurulduktan sonra randevu tarihi alınmakta ve Avustralya vizesi konsolosluk harç bedeli de bu aşamada yapılmaktadır. Ödeme yapılmadan randevu alınamamaktadır.

Bu işlemlerden sonra Avustralya Konsolosluğu vize departmanı başvuru sahibine randevuya getirmesi gereken belgeleri e-posta yoluyla bildirir. Vize randevusunda gereken evrakların ibrazı ve parmak izi kaydı verilmektedir. Başka vize başvurularında verdiğinizi parmak izi kayıtlarının veya pasaport alma işlemi sırasında verdiğinizi parmak izi verisi Avustralya vize randevusunda geçerli kabul edilmemektedir. Parmak izi verildikten sonra ilgili Avustralya Konsolosluğundaki yoğunluğa göre vize sonucu 3-4 iş günü içinde olumlu ya da olumsuz olarak açıklanır ve vize sonucu mail olarak gönderilir. Online vize başvuru formunda vereceğiniz iletişim bilgilerinin bu nedenle güncel olmasına dikkat ediniz. PDF formatında e-mail olarak alacağınız vizenin renkli çıktısını alarak seyahat sonrası 6 ay geçerli pasaportunuzla birlikte Avustralya’ya giriş yapabilirsiniz.

Avustralya online vize başvuru sonucuna karar veren tek kuruluş Avustralya diplomatik misyonları olan Avustralya Konsolosluğu vize departmanıdır. Aracı kurum veya resmi başvuru merkezlerinin vize sonucuna dair açıklama yapma yetkisi bulunmamaktadır.

Avustralya Vize İşlemleri 2018

Avustralya Vize İşlemleri 2018

Avustralya Vize İşlemleri Nasıl Başlatılır?

Avustralya vize işlemleri 2018 yılı itibariyle ihtiyacınız olan vize tipi Avustralya’ya yapacağınız seyahatin amacına bağlıdır. Eğer Avustralya’da arkadaşınız ya da akrabanız var ise aile & arkadaş ziyareti vizesine, bir iş toplantısına davetli iseniz ya da sektörel fuara katılacaksanız ticari vizeye, sadece gezi amaçlı seyahat edecekseniz turistik vize başvurusu yapmanız gerekir.

Avustralya Konsolosluğu kararlarına göre Avustralya vize işlemleri 2018 yılında vize randevusuna şahsen başvuruya gelmenizi ve parmak izi vermeniz gerekmektedir. Başvuru sahipleri kişisel durumlarına uygun gerekli evrakları hazırlayarak başvuru yapabilirler. Avustralya vize işlemlerinde seyahat amacınıza uygun evrak hazırlığı önemlidir.

Örneğin Avustralya aile ve arkadaş ziyaret vizesi alabilmeniz için sizi davet eden Avustralya’daki tanıdığınız ya da akrabanızdan davetiye almanız gerekmektedir. Davetiyenin orijinal olması zorunlu değildir. Mail ya da faxla gönderebilir. Davetiye, davetiye gönderilen kişinin bilgilerini, gidiş amacını, davetiye gönderinin açık adresi ve telefon bilgilerini içermesi gerekmektedir. Daveti gönderen kişi eğer vatandaş ise pasaportunun değil ise oturma izninin fotokopisini de sunmalıdır.

Vize işlemlerinde sunacağınız evraklar ülkeye geri dönüşünüzü garanti eder nitelikte olmalıdır aksi takdirde vize reddi alabilirsiniz. Vize başvurusunda mutlaka şahsi banka hesap dökümü geriye dönük 3 aylık olarak sunulmalıdır. Avustralya konsolosluğuna hitaben yazılan dilekçede tüm masrafların kendisi tarafından karşılanacağı ve gidiş amacı mutlaka belirtilmelidir.

Turistik, ticari, özel ziyaret vize taleplerinde en az 1 adet online form doldurmanız gerekmektedir. Tüm evrakları taratıp edip yükleyerek gönderebilirsiniz. Eğer bu konuda tecrübeniz yok ise tamamen İngilizce olarak doldurmanız gereken bu formlar hakkında vize uzmanlarından destek alabilirsiniz. Evrakların taranmış halleri gönderilmekle birlikte vize randevusuna gidilmesi zorunludur.

Avustralya vizesi 15 iş günü içinde sonuçlanmaktadır ancak Avustralya konsolosluğu ek evrak isteme hakkını saklı tutar. Avustralya konsolosluğu ek evrak talebini size göndereceği mailde detaylı olarak belirtecektir. İstenilen evrakı en kısa sürede Avustralya başvuru yaptığınız siteden taratıp mail atmanız gerekmektedir.

Avustralya Vize Başvuru Merkezinin takip edebilecekleri herhangi bir hizmeti bulunmamaktadır. Sadece Avustralya konsolosluğu vize işleminiz bittiğinde vizenizin çıkıp çıkmadığını belirten bir mail atmaktadır.

Avustralya Vizesi 2018

avustralya vizesi nasıl alınır

Avustralya Vizesi Hakkında Bilgiler

Avustralya vizesi 2018 yılında online başvuru ile gerçekleştirilmektedir. Seyahat amacıyla doğru orantılı olarak vize türü belirlendikten sonra vize başvuru sahibi durumuna uygun evrakları hazırlayarak başvurusunu gerçekleştirmektedir. Duruma uygundan kasıt; mesleki veya sosyal durumunuza göre evrakların hazırlanması gerektiğidir.

Avustralya T.C. Bordo pasaport sahiplerinden vize talep etmekte olup diğer pasaport türlerinde 90 güne kadar vize muafiyeti tanımaktadır. Türkiye’deki Avustralya Konsolosluğu ayrıca Gürcistan ve Azerbaycan vatandaşlarının başvurularını kabul etmektedir.

Online başvuru formu ile gerçekleşen Avustralya vize başvurusunda ayrıca vize türüne uygun evrakların hazırlanması gerekmektedir. Bu evraklar da online başvuru formu doldurulduktan taranarak sisteme yüklenebilmektedir. Vize harç ücretinin ve diğer işlem ücretleri de online şekilde yapılmaktadır.  İşlemler online yapılmakla birlikte Avustralya Konsolosluğu vize departmanı başvuruları randevu ile kabul edilmektedir. Başvuru online yoldan veya normal vize prosedürü ile yapıldığında (evrakların çıktılarını alınarak dosya halinde konsolosluğa teslimi durumunda) Konsoloslukta parmak izi verme işleminin yapılması gerekmektedir. Başvuru üçüncü şahıs veya kurumlar tarafından yapılsa dahi başvuru sahibinin vize randevusuna şahsen gelerek parmak izini ibraz etmesi zorunludur.

Avustralya vize işlemlerinde kullanacağınız pasaportunuzun seyahat sonrasında vize bitiş tarihinden sonra en az 6 ay geçerli olması gerekmektedir. Pasaport bilgilerinizin ve seyahatinize dair bilgilerin online vize başvuru formunda gerçeğe uygun olarak bildirilmesi gerekmektedir. Avustralya Konsolosluğu, ülkeye göç etmeyi amaçlayacak bir izlenim edindiği vize başvurularında ret kararı vermektedir. Eksik evrakla yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Evraklar Türkçe olarak kabul edilmekle birlikte vize yetkilisinin evrakların İngilizce tercümelerini talep etme hakkı vardır. Bu durumlarda başvuru sahibi ile doğrudan iletişime geçilmektedir.

Avustralya vizesi 2018 yılı işlemlerinde vize etiketi gerektirmemektedir. Başvuru işlemleri bittikten sonra iade gerektiren ücretler kurye ile adresinize gönderilir ve kurye bedelini vize başvuru sahibinin karşılaması talep edilir.

Avustralya Konsolosluğu vize evraklarında ülkeye geri dönüşünüzü garantileyen unsurları görmediği takdirde vize başvuru sahibinden ek evraklar talep edebilmektedir. Bu anlamda vize işlemlerinde evrak takibinin dikkatle yapılması gerekmektedir. Vize reddi alındığı durumda vize ücretlerinin geri ödemesi olmadığını önemle hatırlatırız. Avustralya vizesi 2018 başvurularında tek yetkili kurum Avustralya Ankara Büyükelçiliğidir. Yetkili başvuru merkezleri veya aracı kurumların vize sonucuna ve süresine karar verme yetkisi bulunmamaktadır.